MISJA
Program rozwoju piłkarzy w ramach Akademii Piłkarskiej KS ZEW Sosnowiec zbudowany jest zgodnie z zasadą przedstawionej piramidy. System szkolenia został podzielony na pewne etapy. Obejmują one szkolenie począwszy od lat najmłodszych (Skrzaty/Żaki), kończąc na najstarszych (Juniorzy/Seniorzy). W tym czasie równie ważne jest zarówno wprowadzanie zasad profesjonalnego szkolenia jak i realizacja przyjętych celów. Misją Akademii jest między innymi propagowanie aktywności fizycznej i umożliwienie jak największej liczbie dzieci z regionu  trenowania pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Szkoleniowcy poza nauką piłkarskiego rzemiosła kształtują też u swoich podopiecznych cechy związane z uprawianiem sportu, takie jak: odpowiedzialność, sumienność, punktualność, umiejętność organizacji czasu i podejmowania decyzji.

Z roku na rok przez Akademie Piłkarską KS ZEW Sosnowiec przewijają się bardzo uzdolnieni piłkarsko gracze. Ścisła współpraca partnerska z Zagłębiem Sosnowiec otwiera furtkę dla najzdolniejszych wychowanków naszej Akademii do zrobienia kolejnego kroku w swojej przygodzie z piłką. Możliwość trenowania w Akademii Ekstraklasowego Zagłębia Sosnowiec daje gwarancje dalszego rozwoju i możliwości odniesienia sukcesu. Profesjonalny plan rozwoju zawodników naszej Akademii przygotowuje zawodników do dorosłej piłki i jest prowadzony we współpracy ze sztabem szkoleniowym Akademii Zagłębia Sosnowiec. Postępy poszczególnych piłkarzy są na bieżąco raportowane i monitorowane przez przedstawicieli Zagłębia. Dzięki temu najlepsi z nich odpowiednio szybko otrzymują szansę spróbowania swoich sił w strukturach akademii największego klubu w regionie, jakim jest Zagłębie Sosnowiec.

WIZJA
Wizją KS ZEW Sosnowiec jest między innymi działanie w uporządkowanym i harmonijnym systemie organizacyjnym i sportowym, klarownym dla wszystkich uczestników: zawodników, trenerów, rodziców, władz z jednoczesnym otwarciem się na nowych potencjalnych partnerów – dzieci, rodziców, trenerów oraz potencjalnych sponsorów.