SZKOLENIE
Szkolenie w Akademii Piłkarskiej KS ZEW Sosnowiec oparte jest na Narodowym Modelu Gry, sporządzonym przez Polski Związek Piłki Nożnej. W dodatku korzystamy z wiedzy, doświadczeń, szkoleń oraz konferencji organizowanych przez nasz klub partnerski, jakim jest Zagłębie Sosnowiec. Przy ścisłej współpracy z Zagłębiem Sosnowiec stale rozwijamy się zarówno na płaszczyźnie szkoleniowej jak i organizacyjnej.

Narodowy Model Gry nie jest zbiorem gotowych rozwiązań dla trenerów lecz ma role narzędzi do pracy. Narodowy Model Gry przedstawia standardy zachowania się zawodników na danej pozycji, a zadaniem samych szkoleniowców jest to, by umieć z tych informacji skorzystać i odpowiednio przygotować konspekty treningowe. Jest to tak naprawdę inspiracja dla trenerów, do rozbudowywania w określonym kierunku własnego warsztatu trenerskiego.

Naszym założeniem jest nauka futbolu, który nie może istnieć bez wpajania młodym zawodnikom idei zespołowości i zasad fair play. Zajęcia zmierzają przede wszystkim do dawania radości z grania, ponieważ tylko dzięki fascynacji piłką można rozwijać indywidualne umiejętności sportowe.

TRENINGI
Treningi odbywają się w naszym klubie odbywają 2-3 razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. W zależności od grupy wiekowej trwają one od 60 do 90 minut. Ponadto zawodnicy mogą korzystać z dodatkowych treningów wraz z trenerem przygotowania motorycznego, trenerem bramkarzy oraz z korzystać z usług dietetyka. Zawodnicy grup ligowych mają także możliwość mierzenia swoich umiejętności podczas meczów ligowych, sparingów oraz turniejów.

ETAPY SZKOLENIA
Każdy piłkarz w swojej sportowej karierze przechodzi poszczególne etapy. Aby zawodnicy harmonijnie rozwijali swoje umiejętności, muszą się one składać w harmonijną całość.

PIŁKARSKIE PRZEDSZKOLE – SKRZATY (5-6 lat)
To najmłodsza grupa wiekowa w naszej Akademii. Dzieci podczas zajęć poznają piłkę za pomocą ogólnych zadań ruchowych. Treningi Skrzatów zazwyczaj przybierają formę gier i zabaw, które oswajają z futbolówką. Na tym etapie jest zbyt wcześnie na wprowadzanie bardziej skomplikowanych ćwiczeń choćby taktycznych. Dzieci w tym wieku powinny czerpać radość z zajęć.

GRUPA F1 – ŻAKI (7-9 lat) oraz GRUPA E1/E2 ORLIKI (10-11 lat)
Podczas kolejnego etapu szkolenia, zawodnicy dalej pracują nad rozwojem koordynacji i motoryki. Uczą się jak radzić sobie na boisku poprzez grę na coraz większych powierzchniach boiska. Podczas niej przyswajają ogólne umiejętności techniczne, a także poprawiają sprawność ruchową.

GRUPA D1/D2 – MŁODZIK (12-13 lat)
Eksperci uważają, że dzieci mogą najwięcej nauczyć się w wieku od 10 do 12 lat. W tym okresie piłkarze najszybciej chłoną przekazywane im rozwiązania. Wówczas są w stanie rozpocząć naukę trudniejszych elementów technicznych. Na pierwszy plan wysuwa się szkolenie indywidualne (gra 1 na 1). Wprowadzane są także podstawowe zasady taktyczne. Umiejętności doskonalone podczas treningu: technika, motoryka gry, taktyka.

GRUPA C1/C2 – TRAMPKARZ (14-15 lat)
W tym wieku następuje większa specjalizacja pod kątem poszczególnych pozycji na boisku. Bardzo ważny jest trening pod kątem techniczno-taktycznym. Oprócz niego duży nacisk kładzie się na przygotowanie kondycyjne. Umiejętności doskonalone podczas treningu: technika, motoryka gry, taktyka.

GRUPA B1/B2 – JUNIOR (16-18 lat)
Jest to ostatni etap młodzieżowego szkolenia. Juniorzy skupiają się na udoskonalaniu nabytych wcześniej umiejętności. Osiągnięcie odpowiedniego poziomu wytrzymałości kondycyjnej pozwoli na płynne przejście do rozgrywek piłkarskich na szczeblu seniorskim.Umiejętności doskonalone podczas treningu: technika, motoryka gry, taktyka, wytrzymałość.

GRUPA A – SENIORZY
Ostatni etap szkolenia to rozgrywki seniorskie. Tutaj następuje weryfikacja zdobytych do tej pory umiejętności techniczno-taktycznych oraz motorycznych. Zawodnicy skupiają się głównie na taktyce i motoryce.