W lipcu w Sosnowcu wystartował program „Wsparcie na starcie”. Rodzice dzieci rozpoczynających po wakacjach po raz pierwszy naukę w klasie pierwszej otrzymają 500 złotych wyprawki na zakup dla swojej pociechy artykułów i przyborów szkolnych oraz odzieży. Dla przyszłych pierwszoklasistów, którzy we wrześniu zainaugurują szkolną edukację miasto przygotowało także pakiety bezpłatnych badań.

 – Świadczenie jest udzielane w formie refundacji wydatków poniesionych przez rodzica dziecka na zakup wszelakich artykułów i przyborów szkolnych, ale także odzieży i obuwia. Od 1 lipca rodzice będą mogli dokonywać zakupów. Ustalenie wysokości refundacji wydatków odbywać się będzie na podstawie przedstawionych przez rodzica imiennych (z oznaczeniem imienia i nazwiska rodzica) faktur lub rachunków. Oczywiście suma tych wydatków nie może przekroczyć 500 zł – tłumaczy pełnomocnik prezydenta ds. edukacji, Zbigniew Byszewski.

Finansowe wsparcie dostaną rodziny pierwszoklasistów, niezależnie od tego, czy do pierwszej klasy pójdzie dziecko sześcioletnie czy siedmioletnie. Nie obejmie ono jedynie tych dzieci, które po raz drugi rozpoczną naukę w klasie pierwszej.  

Aby otrzymać „wsparcie na starcie” należy w dniach 1-30 września 2016 złożyć w sekretariacie szkoły, w której dziecko realizuje obowiązek szkolny wniosek o przyznanie jednorazowego świadczenia pieniężnego wraz z zestawieniem zbiorczym imiennych faktur lub rachunków z ich opisem. Do połowy października potrwa weryfikacja złożonych dokumentów, tak aby do końca miesiąca pieniądze mogły trafić do rodziców uczniów. – Każdy rodzic będzie miał wybór czy środki te chce otrzymać do ręki czy też na konto. Przyjęliśmy taką formę pomocy gdyż uznaliśmy, że każdy rodzic najlepiej będzie wiedział co jest potrzebne jego dziecku na szkolnym starcie – podkreśla prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Dla przyszłych pierwszoklasistów, którzy we wrześniu zainaugurują szkolną edukację miasto przygotowało także pakiety bezpłatnych badań w kierunku wykrywania otyłości oraz wad postawy i walki z próchnicą.

Problemy nadwagi i otyłości oraz wad postawy znajdują się na liście priorytetów zdrowotnych. W ramach etapu przesiewowego przeprowadzone zostaną: badania fizykalne z pogłębionym wywiadem w kierunku obciążenia ryzykiem chorób metabolicznych, test wydolności fizycznej i pomiar ciśnienia tętniczego. – Wszystkie dzieci zakwalifikowane do kolejnego etapu programu zostaną skierowane na badania krwi w niezbędnym zakresie, tak by ocenić możliwe choroby, przyczyny i skutki otyłości – mówi Anna Jedynak, zastępca prezydenta miasta.

Możliwość komentowania została wyłączona.